Jdi na obsah Jdi na menu
 


Matematika prof. Hejného

7. 9. 2012

MATEMATIKU S DĚTMI DOMA NEPROCVIČUJTE, NIC DĚTEM NEVYSVĚTLUJTE. DĚTI MOHOU VÁM UKAZOVAT A VYSVĚTLOVAT, CO A JAK DĚLALY VE ŠKOLE.

Pro výuku matematiky využijeme realtivně novou metodu prof. Hejného, kterou školy zkouší přibližně šest až sedm let. První děti, které touto metodou prošly, jsou již na druhém stupni a problémy žádné nezaznamenaly (spíše naopak).

Na naší škole jsme první, kdo se bude touto metodou učit (obě první třídy). Po školení, kterého se zúčastnily všichni učitelé prvního stupně (ale i někteří druhostupňoví a také vedení školy), naše kolegyně litovaly, že nejdou do první třídy.

Děti, které se učí touto metodou, se k jednotlivým poznatkům dopracovávají z mnoha různých stran. Již od 1. ročníku se setkávají se situacemi, na jejichž základě v budoucnu vyvodí pojmy jako je zlomek, záporné číslo, obsah obrazce, apod. Navíc jsou úkoly připravené tak, aby úspěch zažily všechny děti. Nikdo se nemusí obáat náročných ploh nebo naopak nudy z příliš snadných cvičení.

Z přílohy s vylamovacími číslicemi, tvary, mincemi a dalšími doplňky budeme postupně jednotlivé pomůcky potřebovat postupně, vždy dám včas vědět, kdy je co potřeba nachystat. Ve třídě mají děti v šuplíčkách plastové krabičky s kostkami, na kterých budeme trénovat a rozvíjet prostorovou představivost.

V nejrůznějších médiích se o metodě prof. Hejného můžete dozvědět opravdu hodně, proto dále uvádím odkazy, které si můžete prohlédnout.

Informace o metodě

http://www.fraus.cz/rozsireni/aby-matematika-nestrasila/?utm_source=bulletin_03_10&utm_medium=e-mail&utm_campaign=clanek-aby-matematika-nestrasila&utm_content=nadpis

Události komentáře - rozhovor s prof. Hejným

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/211411000370127/?online=1&index=142542

Ukázková videa

http://ucebnice.fraus.cz/rozsireni/videa-k-matematice-pro-1-rocnik/

Často kladené otázky

http://ucebnice.fraus.cz/faq/

O matematice prof. Hejného v Učitelských listech

http://www.ucitelske-listy.cz/2011/02/jak-udelat-z-nezazivne-matematiky.html

O metodě v týdeníku Školství s pí. uč. Michnovou

http://www.tydenik-skolstvi.cz/archiv-cisel/2011/06/chcete-aby-vasi-zaci-matematiku-umeli-a-zaroven-je-bavila/

Z časopisu Rodina a škola o matematice obecně

http://www.forumrodicu.cz/?p=517

Reportáž o matematice v Událostech ČT1 (začíná na časomíře v 19:30)

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/212411000100331/

A nejčerstvější článek v Učitelských listech

http://www.ucitelske-listy.cz/2012/05/matematicky-talent-casto-neprezije.html